Scrisoare deschisa adresata Guvernului Romaniei

Pentru a sustine prezenta scrisoare deschisa va rugam sa completati formularul de aici cu datele dvs. pentru a va putea include pe lista semnatarilor.

                                                                                              

Catre:             Domnul Ludovic Orban, Prim-Ministrul României

 În atenția:     Domnului Marcel Vela, Ministrul Afacerilor Interne

                     Domnului Virgil Popescu, Ministrul Economiei, Energiei si Mediului de Afaceri

                     Domnului Florin Citu, Ministrul Finantelor Publice

Subiect:         Scrisoare deschisa adresata Guvernului Romaniei                 

Stimate domnule Prim Ministru,

In aceste clipe grele pentru economia romaneasca in general si pentru industria de retail in particular, va solicitam interventia urgenta!

Intrarea in vigoare a Decretului Prezidential numărul 195 din 16 martie 2020 privind instituirea stării de urgentă și a Ordonantelor Militare numarul 1 si numarul 2 au condus la inchiderea centrelor comerciale din Romania. Chiriasii acestor unitatii, mai putin magazinele de retail alimentar si farmaceutic, si-au oprit si ei activitatea.

Decizia autoritatilor romane de a opri activitatea in domeniu nu a fost insotita insa si de o clarificare de ordin normativ a relatiilor contractuale existente intre comercianti si proprietarii de centre comerciale, pentru perioada starii de urgenta, respectiv pe durata de valabilitate a restrictiilor aplicate domeniului.

Astfel, in  mod  injust, cele mai multe centre comerciale au continuat sa emita facturi de chirie, taxe sau cheltuieli in aceasta perioada. Mai mult, diferiti proprietari ameninta cu executarea garantiilor bancare si in unele cazuri au inceput deja demersurile in acest sens.

Acest lucru va conduce in scurta vreme intai la falimente iar apoi la un colaps in lant al industriei de retail si al furnizorilor sai.  Consecintele vor fi multiple: disparitia a mii de firme romanesti, somajul a sute de mii de romani, declinul pe termen lung al industriei nationale de profil.

Nu exista nicio justificare economica, juridica sau morala pentru solicitarea acestor sume de la chiriasii din industria de retail. Impactul negativ  al starii de urgenta si al crizei economice trebuie distribuit echitabil, pentru a se permite supravietuirea tuturor in acest context extrem de dificil.

Ne aflam astazi in fata unei realitati in care Guvernul Romaniei, nevoile umanitare si interesul national reclama sa nu desfasuram activitati comerciale, in vreme ce proprietarii de  centre  comerciale, in baza tintelor de profit existente si a intereselor particulare ne solicita achitarea de cheltuieli inexistente.

Guvernul Romaniei, care a suspendat obiectul contractelor dintre entitatile private din acest domeniu, poate si trebuie sa aduca clarificari suplimentare, reglementand modul de aplicare a lor pe durata starii de urgenta. 

In temeiul principiilor echitatii, solidaritatii si corectitudinii, va solicitam de aceea sa adoptati urgent urmatoarele masuri:

1. Suspendarea de drept a contractelor conexe pe intreaga perioada a suspendarii comertului! 

2. Emiterea de reguli noi de interpretare si aplicare a contractelor dupa reluarea activitatii!

Doar astfel Romania va mai avea o industrie de retail functionala dupa trecerea pandemiei si pe parcursul reluarii activitatii comerciale!

Cu aleasă considerație,

Comitetul Director – RORETAIL

Susținut de următoarele companii:

Susținut de următoarele companii:

Update 21 aprilie 2020: In decurs de 7 zile de la transmiterea adresei pentru validare în cadrul organizaței RORETAIL, prezentul demers a fost susținut de aproximativ 515 companii cu peste 17.000 de angajati și o cifra de afaceri de cca 4.1 mld lei. Campania de sustinere continua!

NUME COMPANIECUI
COMPANII MARI 
PEPCO RETAIL SRL31477663
JOLIDON SRL3685073
INTERTOY ZONE SRL23225576
PEERAJ BRANDS INTERNATIONAL SRL17011969
SECUIANA SA3667158
CAREMIL SRL19120083
BENVENUTI SRL15640024
DIRECT CLIENT SERVICES SRL11648548
GENCO TRADE SRL9010121
ROBEST COM SRL12164503
TAKKO FASHION INTERNATIONAL SRL21711430
  
INTREPRINDERI MICI SI MEDII 
CREDIT GOLD & GF 2003 SRL15997524
YVES ROCHER ROMANIA SRL25157427
MARELBO PROD VOM SRL6728594
DENIS SHOES SRL18044107
KITCHENSHOP SRL14180084
DEMIUMA COMIPEX SRL4517523
PARALELA 45 TURISM SRL6505940
TORDAI HAIR COSMETICS SRL11343640
SOLMAR TRADING GRUP SRL14180912
PESTOS SRL11547381
UNIC BRANDS SRL25762363
BERARIA H SRL29403273
CHRONOSTYLE INTERNATIONAL SA35759187
EVOLINE IMPEX SRL14800313
OZKARDES SRL34352907
FABIO COMPROD SRL5762938
BRICK DEPOT SRL31481850
DORADOR TRADING SRL18375305
LANIASPORT SRL32748604
COCCODRILLO KIDS’ FASHION SRL30413416
ORPA FASHION SRL27516560
BEAUTY MANIA1956443
TUTYSPORT SRL24502322
ENTERTAINMENT BUSINESS DEVELOPMENT SRL32317652
O & A IMPEX SRL12920593
SALAD BOX SRL32153932
AMELY SRL1835271
ARCO EXPERT SRL12652474
ECO CLEAN SRL13503110
INTERNATIONAL PAPER BUSINESS13467556
MONDOROM SRL13367190
BODO SPORT SRL18398872
RANKINE SRL13120858
DISTRIBUTION MAGI SRL718630
OVIDANAMRC SRL31801726
TEHNORUL SRL6440604
FAN GSM SRL31962250
MATTEO GRUP SRL16517985
EVERTOGETHER SRL35253758
EL UNICO PARADIS SRL13915420
MUSSE TRADE SRL23077313
INGO TRADE INTERNATIONAL SRL6715551
SOUND S SRL11207061
DRY CLEANING SERVICES SRL26055050
ROMCOM COMM SERV AND DISTRIBUTION SRL9404681
YOKKO FASHION SRL7137693
EUROROM ART SRL11360404
SPORTMARK INTERNATIONAL SRL17085214
SALONPRO SRL19087130
MIG MARKETING INVESTMENT GROUP RO SRL38420303
TG AMAZON TEAM SRL30273770
CATALI ESTETIC GMC SRL15121493
DELUXE CARDS SRL18035010
ARTCONSTRUCT SRL14860960
LAVA & CUCE RO SRL11987285
EUROSERVICE TECHNOLOGY SRL11646997
EXCLUSIV COMP SRL6499172
BIANCO GROUP SRL18630874
COMPACT SA1098692
 TRICABO STL15666571
BOUTIQUE DU PAIN BUCHAREST SRL25403300
ARTCONFEX SRL12643450
AMALFI BELTS SRL13834962
MANUFAKTURA CAFE&BISTRO SRL33529726
PROCOSFIN COMP SRL9451608
CHIC & CO SRL19169281
RAMIRO INVESTMENTS TRADING SRL31390906
ELEMI FAST FOOD SRL26458134
ATMOSPHERE DESIGN FASHION SRL27633136
GADO STORE SRL32563975
ENERGIC SRL12712916
ANDRALEX TRADE SRL26255296
COMDIC SRL340010
DELICATES & MORE SRL33593826
MANOS COMPANY SRL18451810
STIL COMPANY SRL8064948
RED LONDON SRL34736088
SEGES INTERNATIONAL SRL16916609
CIF SRL15412450
EL STUDIO TRENDLINE SRL26047562
RAXELA MODE SRL5011051
SC TEX-AS GROUP SRL9961917
PREMIUM FOOTWEAR SRL28386654
ANEXIM COM SRL15574648
NOVITATI SRL17411191
SC LEONS IMPEX SRL5141981
INEX STYLE SRL16651471
HERMOSA OFFICE CENTER SRL23352421
MAN’S STYLE FASHION SRL16453709
DIANED GOLD SRL24245911
LEONARD COLLECTION SRL13824128
GLORIA GENERAL IMPORT EXPORT SRL3974764
GOBILIER RETAIL SRL35336977
CAPCON SERV SRL8562349
  
MICROINTREPRINDERI 
SALAMANDRA TOYS38520876
EQUIPE SRL4883257
ARENA ROMANIA SRL10738928
TUCANO COFFEE SRL31604325
CINAR ROM PRESTIGE SRL14167352
CONSIG SRL16838128
FEEL GOOD FOOD SRL36369328
SALSAG IMPEX SRL12607970
ARMAN&ALIN SPORT24935768
SERV CONSULT SRL19150785
MONDEX RETAIL SRL30782863
GOURMET DINING SRL33594031
PRO FRANCO FERRI SRL1571919
ADIGHERIN SRL11360510
REMAS TRADING SRL8642936
SSC FICUS SRL14005962
SISTEM PROSPER SRL17019741
ALISS SHOES SRL5652919
POLY PROJECT SRL31234150
SOLO SCARPA SRL14610432
JFKBURGER SRL34496074
PARADIS STAR SRL6018945
ROMACO SD SRL16725935
ONUR FOOD SRL.27910830
EGO WAY SRL28289430
ROWA FOOD SRL36187369
TERRAROM SRL10974597
SCADO CAPRICIA SRL32062060
VIGGO MEN SRL35435911
NISSA MANUFACTURE SRL30626538
EXPRESIV SRL5614966
LOVE SOUP SRL34437680
BUSCHA BAR SRL29559869
LONDON TAILORS SRL27250556
DONUTERIE SRL15870864
JUNIOR GRUP SRL22512184
TRARION SERV SRL12179016
GOLD FASHION SRL8542767
ALB TIP-TOP SRL13847210
TZ BELMONDO SRL5608271
DEFACTO SRL18880382
GRINGO SRL22503470
SONNENLINE GRUP SRL34408633
TUCANO C.M. SRL34269861
PERIDEO INTERNATIONAL16742057
KIDSLAND CLUB19099437
ALFIE GLOBAL SERV SRL29278170
YOUR COMFORT SRL34450468
DAMIRA IMPEX16147645
DANIS GABRIEL STYLE SRL36904625
RALVA SRL15225478
CARRARO RALUCA SRL15020200
BINTEK ELECTRONIC SRL17311206
CONCEPTUAL MED FARMA SRL33919451
VICTORIA N.G.S.R.L.(MAGAZINELE „PICIUL”)11005291
THE BAR PROMENADA SRL37916954
FLORIADI RETAIL SRL32227240
FANTASY MOD SRL5900801
TRICAVO SRL32213228
STANDARD COMIMPEX SRL6007636
PLOMONAS COFFEE SRL35706220
AWIM EXPERT SRL26676546
CM PROCOMPLET CONSTRUCT18674269
JUSTINS DESIGN SRL30926853
AUTO LINE SERVICES29296061
MANDARIN EXPRESS SRL29213341
LAVANDE CM SRL30638346
UNCLE JOHN FOOD SRL38340980
PIRASOS TRADE SRL15707205
HOBS EXPERT SRL14483606
NAUGHTY BABY LAND SRL28578854
NISSINTEX SRL30685046
FRESH CLEAN VÂLCEA SRL15323069
STEROM IMEX SRL2248003
NEW GINETTE FASHION SRL10003454
JACOBS PLUS SRL27288895
COLART IMPEX SRL14677904
VLADYX SRL14337651
MANICHIURE HAIR SRL31641706
MANICHIURE -HAIR SRL31641706
ANDRE MARKETING COM SRL10725570
FLORIADI CLAS SRL30181731
ARTPOP MIREXIM SRL9106600
OFTA PRODIMPEX SRL4424904
VALEMO LIFE SRL29998716
LENITED SERV.S.R.L.10151086
TOTAL WASH CONCEPT SRL14863567
FANTASY MOTORS SRL25187606
DANY’S PRO COLLECTION SRL33594937
HONEYNAT SRL34104278
BUCOVINA RETAIL GROUP SRL33399529
CHEERFUL PLACE SRL35934695
GODIGITAL SRL36215027
GREEN LAUNDRY SRL34298239
FLORIADI MOBILE SRL33748912
CUCINA MODERNĂ SRL28435072
GRILL BISON SRL24374622
ADIRO FLASH SRL26095020
MAXHEAD SRL29584277
TREND FASHION ALERT SRL29440700
HORECA BIZ SRL9094009
FRESCORA GROUP SRL24818210
GLORIA DIAMONDS SRL28146279
MAGIC SRL434204
BRILIANT ACTIV EVENTS38394930
ZAHARIA SEMPER INVEST SRL25302217
THYAMART SRL18924667
OPTIKSTYLE MEDICAL16787369
MOBILDON GSM PARTS SRL36661720
EMALEX RENT SRL27027601
MICRONET SYSTEMS SRL14670671
BAMERADI SRL18908580
KRISS ELEGANT20951280
ZECCA SRL18040610
CIAO-RAGAZZI33275024
DAVIDENCO STYLE SRL28668655
BROW BAR & MORE SRL35217321
FASHION AND FRIENDS SRL39671060
UNIT RETAIL GROUP SRL38428102
GALLIZIA FASHION SRL26872690
SYLPET IMPEX SRL5219886
BIMBO KIDS LUX SRL33338947
BVD MEDIA OFFICE SRL30324220
JUST RELEVE SRL23117183
TEA & COFFEE GROUP S.R.L.32020634
MARI LO JEWELRY SRL35572153
SC SIMONNE CREATIVE SRL DEVA16589922
TRATTORIA DEI FRATELLI SRL38858061
RADAN COM SRL20607539
ABY 97 SRL35446295
ROPOLEDIA SRL31209571
ZCN TGJ CAFE FRANCHISE SRL33223947
TORNADO 2000 SRL12460509
DONNA GOLD MARCY’S SRL31595618
VAMB SHOES SRL16950627
JOSEFIN PUB SRL34039943
POLO FASHION68 SRL39143960
TOMKIDS BABY SRL31723199
CRISCAR 2000 SRL13397329
LA RUSTIC FOOD INTERNATIONAL SRL32562635
ACTIV EXCHANGE SRL34432780
ZCN SEVERIN CAFE FRANCHISE SRL33766978
CONTRAST ESTETIC SRL26784394
SPECIALS ICE CREAM & DRNKS SRL26051458
ANCORA EFORIE NORD39542554
STECOS BUSINESS SRL32386865
VINTAGE BOUTIQUE SRL35713619
ELEGANT COM SRL609543
VASCOM PROD IMPEX 2000 SRL6560082
KIDDYPARK SRL37014447
DMCOCO CONCEPT SRL33481342
ADG CONSULTING 2002 SRL15086426
HELLEN FASHION INVEST SRL26943457
HELLEN FASHION26943457
CARDO ADVERTISING SRL10583130
FRANZ ADVERTISING GRUP S.R.L.16568636
ALEX DARIUS FASHION SRL33757210
BELCOM GRUP INTERMED SRL BUZĂU16056768
ELTRON SRL5072806
SUNRISE TEX SRL30905656
CREDITAMANET SRL29912676
LAVAMAC DISTRIBUITIE21465378
3E MILLENIUM INTERNATIONAL SRL – TELEKOM3456754
DENIX INVEST SRL9820985
SC KIKI RIKI FASHION28403097
ASPRILIA SRL21665430
IANISTEF CONCEPT SRL34498040
BEAUTIFUL SRL17239925
DRAMAR KIDS SRL30658564
SIMVAL KARDINAL SRL17879959
ALBUMO DECOR39485831
ARIELHAS SRL16307975
SPLENDISSIMO SRL27241760
 AVATAR TEX STYLE SRL26852677
PAGA SHOP SRL31340061
BIXBIT SRL21634256
PAUSE SRL17418513
ODO STILLOS18462037
NATURAL AUTENTIC DESIGN SRL34319242
VOGUE PRIME INDUSTRIES SRL27924259
MURPHY SRL6421360
DECOSTILL SRL16648506
MAESTRO BUSINESS CONSULTING SRL13381535
LYO MODA SRL33611671
ACZ SMARTMOBILE S.R.L35260607
MANIA TIFFANY FASHION SRL31277860
ROSE SHIRT SRL38914072
IMMACULATE DRY CLEANING SRL22953040
TOP BRIDAL SRL31978117
DENFAR STYLE SRL34580018
BMC STAR SRL31913711
SEROCRIS FOOD SRL39395542
CMC FISH 2002 SRL6744883
ANTONIA EXCLUSIV FASHION SRL34435085
RELAV PLUS SRL17146036
CRISTALINE ACTIV SRL27757649
MEGAZONE CONCEPT SRL27446847
ZIMCOM SRL2424320
DIVINE DESIGN ART28302173
DEALTRIX SRL34193798
NOAH DESIGN SRL34902105
VOILA HOME36375265
OXYGEN ADVERTISING SRL23833042
ONE STAR FASHION33557165
RAMEIAMEIRA IMPAC SRL38023117
MASPRADA SRL27694125
CAROLS INTERNAȚIONAL SRL12502060
LONDON TAILORS OUTLET SRL30526067
WID BEST COMINPEX17850138
COMERT FLORU SRL5627877
SAMFRESH PRODUCTION SRL27405120
BEYANSS DESIGN SRL18974983
INTERMEDIO-ALL SRL24067970
VELLOMAS SRL28612140
CAROLS INTERNATIONAL SRL12502060
EDELZUKUNFT SRL28946824
NATY COFFEE SHOP SRL9277359
AMARILLO COMUNICACIONES SRL38468409
CLEAN UP SRL19048794
SIBIU EVENTS SRL29050139
CRIS &GEL ROYAL28230662
HERFLORYS TRANS SRL28929394
ONECLAU SRL29547953
CURATATORIE EXPRES SRL13445264
INDRA CULT SRL26159752
AVANGARDE CONSTRUCT SRL16227680
FLORA LUX TRADE MARK SRL31867135
RE-FRESH JUICE SRL36798460
SIMONE CHIC SRL35854715
NASTY FASHION DESIGN SRL37263820
HELENE BEAUTY STUDIO SRL35249110
HEART OF BEAUTY SRL35657144
SAM EXPERT SERVICES SRL37713127
BLIZZARD BY AIDA SRL38203649
QUEEN BLIZZARD SRL38137413
DERMO LINE STL36144040
ENGLISH CLASS SRL30154532
MY TEX SRL35828627
KLEAN ECO PLUS36039117
SHOPIO CLOTHING STORE SRL38520698
TOUR EXPERT SRL23544915
SC A&D DIVERTIS SRL16553201
ELLY ATRACTIVE CHIC SRL37304769
SCARIELAS SERV SRL37398232
MUST BE JOY26991977
DALI BIJOUX IMPORT EXPORT SRL23951382
B & P LTD SRL35461490
ELEGANT PRICOP SRL34637017
INTERACER AGRO SRL29661680
ADAMARO COM SRL26007045
NICOBEA STYLE SRL33645666
EXCLUSIV PETRAS SRL39030139
HIT LINE SRL17879967
PROMOIMAGES SRL24428617
ONE STAR FASHION GIRL SRL39758362
DSA TRADE EXPERT MONTAJ SRL37840970
MARIA MARUX SRL33125167
DENAL CREATIV SRL35673565
BBY FASHION MARKET SRL35603225
HALTED CONSULTING36430688
HAIR DESIGN STUDIO SRL31181349
PIXEL MALL SRL37375263
ONE GSM ACCESORII SRL35634019
GOLD-GENIUS SRL35886296
RUBY GOLD CENTER35259467
RANI EUROPE SRL34743476
ELEGANCE INTERIOR DESIGN SRL38399171
DION STYLE SRL14260949
EPISKIN SRL38020412
SYNERGY CAST SRL31102027
ANNE-MARIE &COMPANY SRL24501874
CRISMAR COSMETIC SRL32968618
BEAUTY BOX IPP31248406
TURCOAZ FASHION SRL37617839
ALWAYS FASHION SRL38096909
MEN WORLD GLD SRL38938012
ICE CONTROL SRL20363078
NEW LOOK CONSTRUCT IMOB SRL10716431
DUTCH SECRET’S SRL19939534
SIM-EUROPLUS SRL4684050
CHEESE PASTA SRL21489377
BBY CLOTHING TREND SRL33353181
POPASO FOOD SRL23284831
SMIC MAGGEN SRL3873913
LUXOR DESIGN CONSTRUCT SRL18483480
ACCESORII KREATIVA SRL31670477
SMART INFO CELL SRL39618490
ZEROSHARP NUTRIȚION SRL37150937
ESTETIQ BY ROBERT BUCUR30227626
ADRIANO 2004 SRL16550736
WANLEE STYLE SRL29315198
OPTICLAS-DS23498088
JULIA EVENTS & MANAGEMENT28398055
CARAUTO TUNING SRL35317983
ROMAR SAB SOLUTIONS37772760
DELTA SERVICES 2000 SRL13104372
CURATATORIA TOMIS37744590
OCTANA GENERAL SRL29371490
VICMAR CLAL IMPEX S.R.L.15526020
DIK 95 COM IMPEX6969630
DIK 95 COMIMPEX SRL6969630
NEWBABY SHOP SRL28619032
ANNE-MARIE FASHION SRL17107843
PIXEL ARENA SRL38927048
RODDY STYLE SRL35483366
AMA MED16433256
LOGOTEX SRL36030487
ALMIMAR TEXTIL SRL17400486
DAMACOM SRL16262083
SIMETRIC LABELS SRL38269481
C&A ULTRA BUSINESS SRL33801714
CAROV PROJECT SRL38339250
COFFEE SOURCES SRL39034041
ALLURE DESIGN SRL17488225
TEXTILE CARE EXPERT37832993
BASIC MANAGEMENT SRL35347321
PERFECT MANICURE& STYLE SRL37789087
EXTREME PLAY SRL39317781
TEMPERO GROUP SRL16224888
PRO PLUS SRL8428216
LCMH MODERN14050939
MODA CRISSMIKA SRL33234709
DAPHNE COM SRL4438381
NICMONI COM SRL8964478
VR GAMELOB SRL36814328
LB UNIQUE FASHION HOUSE SRL39782468
FLORI DE PORTOCAL SRL30376440
DRD TOMA IMPEX SRL32573243
SPR MAX RIGATONI SRL41106328
PREMIUM VAPING SRL40621899
AUTOMOTIVE GLOBAL CONSULTING SRL27372561
SIENSII SRL24733505
BIJOUX FASHION BEAUTY SRL34432011
MIHA CRYO SLIM CENTER SRL25374418
LIAN SERV S.R.L.18346806
CLUB DE DANS LETS DANCE SRL16896706
PIXEL FUN SRL35397877
ORIENT PARTNERS SRL40788693
GALERAS COFFEE SHOP SRL40547164
HUG COFFEE LIFE SRL40977471
BELLA DONNA CHIC SRL39399331
TITAN GOLD ENTERPRISE SRL40589461
FOK PITEȘTI SRL41932621
FOK BUZĂU SRL41966683
DORISIMO CHIC GIFTS S R L37833859
AZZURO COMIMPEX SRL15971702
KIDS CONCEPT LINE SRL26186170
MARTES SPORT40279292
DEKAS COFFEE INVEST SRL40866848
JPB TRADE SRL5888325
GEOSIM SERV ACTIV SRL41784355
LABORATOR NATURAL ARTIGIANA SRL40946076
EBRAND FOR FUN SRL37660405
SACOOLCOOR SRL37937558
HEY FLOWERS NEW CONCEPT SRL41961007
SONISTEF SRL40501906
KOGAYON STUDIO SRL21689510
R&B CAFE COMPANY SRL16379955
MINI CHIC SRL41260199
BOUTIQUE BRENDA ROMAN39760826
ANNTERIOR PLUS SEL40519776
SEVIM IMPEX SRL43311
INTER-LINE COMPANY SRL7629939
BUSINESS HOUSE ALLIANCE30965313
CITY APPRAISAL CONCEPT SRL30961923
ANARHY CAFFE SRL26670810
DABO OLTENIA SRL41081576
LEVAL EXPERT CONSULT SRL39889503
LEARN&GO30803788
POPESCU I LUCIAN CABINET STOMATOLOGIC19334885
DENAL CREATIV35673565
SIA DESIGN FASHION SRL37812988
NALA COSMETICS SRL25338113
CLERA’S LUCK STORE SRL37660677
DAW MANAGEMENT BROKER DE ASIGURARE26595999
TRIA’S AMWAY SRL11301907
SKINCARE BEAUTY CENTER SRL41601261
BEAUTY BAR & MORE41609648
EXPLORING CULTURE SRL31933581
CEAS LAFIX SRL41650841
ASKONA VISION SRL40073028
WASH &BRITE CLEAN41868715
MALLDENTAL CABINET STOMATOLOGIC20931682
A&F FLOWERS FOR YOU SRL40598117
JOSEPH T&L RESIDENCE41355370
CNMX CINEMA COMPANY SRL39337266
ASTER FLORA SRL38294000
DELICIOUS BOUTIQUE SRL41434457
HAIR SHOP SIB SRL41025800
INSIEME M&B SRL41300714
ESTETIQ BY R.B40508858
COMBO SILENT SRL40258000
ANTADE BTS MANAGEMENT36097703
OANA MIRU SRL40377086
PROBEAUTY RETAIL SRL40361357
A FRENCH CONCEPT SRL41329109
FLORIADI COVER SRL40697838
ABIRAYTAMI SRL41862275
ELIF FRANCYG SERVICES SRL41720653
AKTIV ACCESSORIES40676070
AMELIS DARIO GSM SRL40688180
FRANC ONE SRL41863947
EDAX-EVENT SRL17253482
SONU IONELA SILVIOARA GENTE RIBELLE PFA32126539
MEN’S WORLD SUITS SRL41193111
KEPASSIONE SRL40908307
I.F. COTEA MIHAELA259678
P.F.A. AFLOAREI M. ELENA-GABRIELA25472548
ASOCIATIA INTRETINATORILOR DE TEXTILE PIELE ROMANIA (AITPR)16397854
ASOCIAȚIA ORIZONTURI LIBERE32118552


Consimtamant Cookie: Acest website foloseste cookie-uri proprii si ale tertilor pentru a furniza vizitatorilor o experienta imbunatatita de navigare si servicii adaptate interesului fiecaruia.